Zakażenie, owrzodzenie lub zniszczenie głębokich tkanek stopy (w tym kości) u osoby z cukrzycą jest znane jako objawy stopy cukrzycowej. Dotyka to prawie 6% diabetyków. Amputacja jest konieczna u 0,5% do 1,5% pacjentów z zespołem stopy cukrzycowej. Większość amputacji zaczyna się od owrzodzeń, których można uniknąć, stosując podstawową higienę stóp i wykonując badania w celu określenia prawdopodobieństwa wystąpienia problemów ze stopami. Choroba tętnic obwodowych, nieprawidłowości neurologiczne i nieprawidłowości mięśniowo-szkieletowe kończyn dolnych o różnym nasileniu również są powiązane z zespołem stopy cukrzycowej.
Jakie są objawy stopy cukrzycowej?
Stopy cukrzycowa – objawy prezentują się w następujący sposób: zmiany w odcieniu skóry, obrzęk kostki lub stopy, dyskomfort nóg, otwarte rany na stopie, które goją się przez długi czas, paznokcie zakażone grzybami lub wrastające paznokcie oraz pękająca sucha skóra, szczególnie w okolicach pięty.
U kogo może wystąpić stopa cukrzycowa?
Pacjenci z cukrzycą często doświadczają problemów ze stopami, zwłaszcza jeśli:
- mają niewystarczający przepływ krwi do stóp lub uszkodzone nerwy,
- wysoki poziom cholesterolu lub wysokie ciśnienie krwi,
- trudności w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi przez dłuższy czas, w tym nawracające epizody hiperglikemii (wysokiego poziomu cukru we krwi),
- problemy z wagą,
- są długo chorzy na cukrzycę.
Jak leczy się owrzodzenia stóp spowodowane cukrzycą?
Podiatra, specjalista medyczny, który koncentruje się na stopach, może leczyć ból stóp spowodowany cukrzycą. Opcje leczenia obejmują:
- naprawienie uraz,
- odcięcie lub usunięcie chorej lub gnijącej tkanki,
- stosowanie specjalnych maści i bandaży, aby nawilżyć stopę, ale również w celu ochrony rany i przyspieszenia procesu gojenia,
- zalecenie korzystania z wózka inwalidzkiego lub kul w celu odciążenia kontuzjowanej stopy,
- przepisywanie antybiotyków doustnie lub dożylnie w celu leczenia choroby,
- twój lekarz może zalecić hospitalizację w zależności od ciężkości infekcji. Aby powstrzymać rozprzestrzenianie się infekcji na inne obszary ciała, czasami wymagana jest amputacja.
Jak zapobiec powstaniu stopy cukrzycowej?
Możesz zmniejszyć ryzyko wystąpienia problemów ze stopą cukrzycową poprzez codzienne badanie stóp pod kątem ewentualnych zmian. Nie zaniedbuj sprawdzania pod stopami. Skorzystaj z lustra lub w razie potrzeby poproś kogoś o pomoc. Regularnie sprawdzaj poziom cukru i utrzymuj go na poprawnym poziomie.
Pomóc może również utrzymanie dobrze spiłowanych i przyciętych paznokci. Istotne jest również utrzymywanie poprawnego przepływu krwi w stopach. Utrzymuj stopy w górze, gdy na przykład siedzisz i często poruszaj palcami.
Nie rezygnuj ze sprawności fizycznej, ale wybieraj czynności, które są łatwiejsze dla twoich stóp, takie jak przykładowo pływanie lub spacerowanie. Przydatne może być również noszenie butów (lub kapci) i skarpetek bez przerwy. Upewnij się, że Twoje buty są wygodne, a skarpetki nie są zbyt ciasne. Stosując się do wymienionych zaleceń powinieneś skutecznie zapobiec powstaniu stopy cukrzycowej.