Sucha, tłusta, łuszcząca się czy podrażniona – wiele osób ma problemy skórne, które często spowodowane są czynnikami zewnętrznymi, niewłaściwą dietą czy stosowaniem nieodpowiednich kosmetyków. Zaczerwienienie twarzy, zwłaszcza gdy skóra jest delikatna, to pierwszy niepokojący objaw, którego nie należy lekceważyć, zwłaszcza w przypadku poparzenia.
Przyczyny zaczerwienienia twarzy – kiedy należy się martwić?
Zaczerwienienie twarzy, na przykład po ćwiczeniach, jest całkowicie normalne. Niektórzy rumienią się również po zjedzeniu pikantnego jedzenia. Zaczerwienienie w tym obszarze jest spowodowane rozszerzonymi naczynkami wokół twarzy. Objawy te wiążą się ze znacznym dyskomfortem. Rumień jest objawem poważnej choroby, choć występuje rzadko. Zwykle nie występuje samoistnie – towarzyszą mu inne bardzo poważne objawy. Lekarze kierują następnie pacjentów na zaawansowane badania, mające na celu zdiagnozowanie konkretnych schorzeń. Niejednokrotnie przyczyną powstawania rumienia na twarzy są predyspozycje genetyczne. Warto wspomnieć o czynnikach, które mogą powodować rumień u podatnych pacjentów.
Jak się pozbyć zaczerwienień na twarzy?
Właściwa pielęgnacja twarzy jest bardzo ważna dla zmniejszenia zaczerwienienia twarzy. Skóra skłonna do zaczerwienień jest zwykle bardzo cienka, przez co jest wrażliwa i łatwo ulega podrażnieniom. Dlatego ostrożnie wybieraj kosmetyki wzmacniające naczynia krwionośne i kojące skórę. Jeśli chcesz walczyć z zaczerwienieniami na twarzy, na każdym etapie stosuj odpowiednie produkty pielęgnacyjne. Zacznij od czystej skóry. Zamiast żelu głęboko oczyszczającego użyj żelu do mycia twarzy przeznaczonego dla skóry wrażliwej lub czerwonawo-brązowej. Najlepiej jednak zmywać makijaż delikatnym płynem micelarnym, przeznaczonym specjalnie dla cery czerwonobrązowej. Woda nie jest zalecana do leczenia.
Jak dbać o skórę zimą, by uniknąć zaczerwienień?
Zimowe rumieńce i sucha skóra twarzy mogą mieć różne przyczyny. Często przyczyną problemu są delikatne, kruche naczynka krwionośne, które na przemian gwałtownie rozszerzają się i kurczą pod wpływem gwałtownych zmian temperatury, co może spowodować ich trwałe rozszerzenie. Ponadto ujemne temperatury mogą negatywnie wpływać na pracę gruczołów łojowych. Naturalna ochronna warstwa lipidowa skóry może stać się cieńsza niż zwykle, nie będąc w stanie odpowiednio chronić naszej skóry przed czynnikami zewnętrznymi. Wszystko to przyspiesza utratę wilgoci, a skóra staje się szorstka, sucha i zaczerwieniona, aw skrajnych przypadkach nawet zaczyna się łuszczyć. Słaba pielęgnacja może również zaostrzyć problem, na przykład stosowanie balsamu nawilżającego na bazie wody zamiast bogatszego w sezonie, tłustego środka ochronnego lub stosowanie ostrych środków czyszczących, które zmniejszają produkcję sebum.
Uważaj na szkodliwe promieniowanie UV
Zaczerwieniona i łatwo ulegająca podrażnieniom skóra, o której mowa, nie świadczy o regularnej ekspozycji na słońce. Umiarkowana opalenizna nie zaszkodzi skórze. Dlatego stosowanie odpowiedniego kremu o wysokich właściwościach filtrujących może chronić skórę i zmniejszać ryzyko zaczerwienienia i pogłębiania się zmian skórnych. Zmiany skórne, zaczerwienienia, plamy na twarzy mogą towarzyszyć nie tylko przejściowym reakcjom na produkty kosmetyczne, ale także chorobom takim jak łojotokowe zapalenie skóry, łuszczyca czy toczeń rumieniowaty, które mogą mieć charakter przewlekły i objawiać się w różnym wieku. W problemach skórnych najważniejsze są objawy, nasilenie i czas wystąpienia. W razie wątpliwości zawsze konsultuj się z ekspertem. Jeśli domowe sposoby i odpowiednia pielęgnacja nie pomagają, nie rezygnuj z poradnictwa.